Země vody, ledu a ohně

Island je ostrovní stát ležící na rozhraní Severního ledového a Atlantského oceánu, na pomezí Evropy a Ameriky. Se svou polohou těsně pod polárním kruhem předvádí Island pohádkový kontrast mezi ohněm a ledem i mezi vysokou technickou vyspělostí a opuštěnou nehostinnou krajinou.  

Na ploše 103 000 km2 (což je asi o třetinu více než ČR) žije pouze 320 tisíc obyvatel, což činí Island nejřidčeji obydlenou zemí Evropy. Hlavním a největším městem je Reykjavík, kde, spolu s přilehlými oblastmi, žijí celé dvě třetiny obyvatel země. Reykjavík je nejsevernějším hlavním městem světa.

Island je vulkanicky a geologicky velice aktivním územím. Střed ostrova zaujímá gigantická náhorní plošina, tvořená převážně písky a lávovými poli, ze které vytéká směrem do pobřežních nížin mnoho ledovcových řek.

Prakticky celý ostrov nese stopy po činnosti ledovců, celkem ledovce pokrývají 11 % rozlohy Islandu. Voda tvoří 2,67 % povrchu státu. V horských oblastech pramení největší zdejší řeky napájené ledovci. Typickým rysem krajiny je také množství jezer vytvořených činností ledovců nebo vzniklých v důsledku tektonických poklesů. Řada jezer vznikla i v kráterech sopek, případně jsou hrazena lávovými proudy či ledovcovými morénami.

Se sopečnou činností úzce souvisí termální prameny a gejzíry. Typickým doprovodným znakem vulkanické činnosti je i přítomnost bahenních sopek páchnoucích sirovodíkem.  Od místního, tzv. Velkého gejzíru (Stóri gejzír) pochází ono mezinárodně užívané slovo. V současnosti je však tento otec gejzírů, jenž chrlil vodu až do výše 70 m, nečinný a hlavní atrakcí oblasti je jeho menší obdoba Strokkur, pravidelně chrlící vodu až do výše 20 m.

Jedinými stromy, s nimiž se zde v současnosti setkáme, jsou trpasličí vrby, zakrslé břízy a jalovec.  Hojné jsou lišejníky a ostřicové trávy typické pro bažiny a mokřiny. Jednotvárná vegetace neposkytuje dostatek potravy zvěři, která je druhově velmi chudá. Žije tu liška polární, na krách sem občas zabloudí medvěd lesní. Nejrozšířenější jsou  zde ptáci a ovce. Na Islandu se nacházejí 3 národní parky.

Island je oteplován Golfským proudem, díky kterému zde panuje teplejší klima, než by odpovídalo zeměpisné poloze těsně pod polárním kruhem.

Aktivity

Vzhledem k tomu, že většina aktivit, které Island nabízí, není závislá na sezoně, lze ostrov navštívit prakticky kdykoli. V zimě je největší šance spatřit polární záři, ale je třeba počítat s kratšími dny a depresivnější, sněhem pokrytou krajinou. V létě může zase turisticky nejzajímavější místa okupovat větší počet cestovatelů – na základě naší zkušenosti doporučujeme pozdně jarní měsíce, konkrétně květen.

Aktivní program

 • jízda na sněžných skútrech po ledovci Mýrdalsjökull, v těsném sousedství nechvalně proslulé sopky Eyjafjallajökull
 • adrenalinová jízda tzv. superdžípem, vozidlem uzpůsobeným k jízdě jinak prakticky nesjízdným terénem pláží, vulkanického písku či ledu
 • rafting
 • jízda na islandských ponících
 • mořské kajaky

Poznávání

 • velrybí safari
 • koupání v přírodních termálních vodách včetně legendární Blue Lagoon
 • poznávací okruh (tzv. Zlatý okruh) západní částí ostrova, který zahrnuje přírodní krásy jako vodopády Gullfoss, Skógafoss či Seljalandsfoss, Geysir, který dal jméno všem svým bratrům, místo založení nejstaršího fungujícího parlamentu světa Althingu – Þingvellir, stejnojmenný národní park, kde lze pozorovat rozestupování kontinetů, aj.
 • krevetí hostina v rybářské osadě Stokkseyri 
 • prohlídka Kodaně při zpátečním letu

Úlet

 • Vyhlídkový let nad souostrovím Vestmannaeyjar
 • golf na jednom z nejseverněji položených hřišť na světě

Ubytování

Na Islandu je většina osídlení ostrova soustředěna do jihozápadní části. Ubytování je možné v hotelu některé světové sítě přímo v Reykjavíku (Radisson Blu, Hilton). Zajímavou alternativou je ale ubytování v malém městečku Selfoss, které je umístěno naprosto ideálně pro poznávání největších atrakcí ostrova v kombinaci se zážitkovými aktivitami.

HOTEL SELFOSS ****, SELFOSS

Selfoss je moderní a elegantní čtyřhvězdičkový hotel, ležící ve stejnojmenném městečku uprostřed jižního Islandu v klidném prostředí na břehu mohutné řeky Olfus. Nabízí 99 prostorných pokojů v různých úrovních ubytování a velmi pěkné spa zázemí. Je vyhlášen svou gastronomií a velmi praktickou polohou pro hosty, kteří se chystají užít si svou návštěvu ostrova.
Od Reykjavíku je hotel vzdálen necelou hodinu cesty autobusem.

Doprava

Na Island se létá do Keflavíku, který leží necelou hodinu cesty od hlavního města, Reykjavíku.

Z Prahy již existuje přímé spojení!

 

Poptávkový formulář

Island - incentivní zájezd

Kontaktní informace

+420 730 874 555

Neradi čekáte? Zavolejte nám!

Detaily k akci

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů

* - Toto pole je povinné