Rybářské vesničky na polárním kruhu

Norské souostroví Lofoty nabízí díky svým neobyčejným přírodním sceneriím nevšední zážitek z objevování krás oblasti doplněný o kulturní zajímavosti spojené s návštěvou tradičních rybářských vesniček, prohlídkou vikingského muzea i poznáním sámské kultury. Díky své poloze je zde možné v zimě pozorovat polární záři a v létě pak půlnoční slunce.

Lofoty jsou souostroví při norském pobřeží tvořené asi 80 ostrovy. Ačkoliv jsou v českém jazyce označovány množným číslem, v norštině je jejich název Lofoten jednotným číslem, složeným ze slov "lo" (rys), "fot" (noha) a určitého členu "en".

Lofoty vybíhají z norské pevniny do Atlantiku a leží asi 100 až 300 kilometrů severně od severního polárního kruhu. Nejvýznamnější ostrovy jsou propojeny tunely a silničními mosty. Souostroví má přibližně 24 tisíc obyvatel, kteří žijí na ploše 1227 km2.

Hlavním zdrojem obživy Lofoťanů jsou turistický ruch, rybolov a s ním spojená odvětví. Lovu ryb, který se každý rok koná od poloviny ledna do poloviny dubna, se účastní stovky malých rybářských lodí. Většinu úlovku tvoří dospělé tresky, které jsou následně sušeny.

Aktivity

Lofoty

Samotná návštěva tohoto souostroví je nezapomenutelným zážitkem.

Návštěva rybářských vesniček

Reine či Nusfjord, která je zapsaná na seznamu kulturního dědictví UNESCO, slouží jako živé muzeum života lofotských rybářů.

Plavba do Trollfjordu

Pozorování mořských orlů, rybaření s vařením úlovků přímo na palubě lodi. Plavba proslulým Trollfjordem, což je dvoukilometrové slepé rameno, vybíhající z fjordu Raftsund na pomezí souostroví Lofoty a Vesteråly.

Prohlídka Vikingské muzeum Borg

Muzeum se nachází na místě, kdy byly nalezeny pozůstatky obřího vikingského sídla.  Můžete si zde prohlédnout výjevy z každodenního života dávných hospodářů a válečníků, ukázky řemesel, a krátkou procházkou dojdete i k jezeru, kde kotví věrná kopie vikingské plachetnice.

Sámská vesnice Inga Sami Siida

Při návštěvě sámské vesnice Inga Sami Siida se dozvíte spoustu zajímavostí ze života laponských pastevců. K večeři budete mít také možnost ochutnat některou z místních specialit.

Město Harstad

Prohlídka města Harstad. Zahrnuje i nedalekou historickou farnost a pevnost Trondenes, kde můžete obdivovat dělo Adolf Gun ze 2. světové války.

Pro zájemce rádi zajistíme sportovní a adrenalinové aktivity:

Skalní lezení (výstup například na proslulou svolværskou Kozu - celý den lezení včetně profesionálního průvodce a veškerého potřebného vybavení.

Mořské kajaky (ochutnávka tradiční lofotské vodní aktivity - půldenní průvodcovaná projížďka

Projížďka na zodiacích (pozorování mořských zvířat, rybaření)

Turistické treky (túry libovolné náročnosti s průvodcem)

Ubytování

Jelikož je daný zájezd poznávacího charakteru, je nejvhodnější variantou změna výchozích míst a tedy i ubytování v několika hotelech. Využít lze služeb hotelů sítě Thon a to konkrétně hotelů ve městech Bodø, Svolvær a Harstad.  Řetězec Thon je jedním z největších v severní Evropě a nabízí luxusní ubytování s patřičnými službami.

Jako atraktivní variantu k luxusním hotelům sítě THON nabízíme komfortní ubytování v rybářských rorbuerech – tradičních rybářských staveních, přebudovaných na hotely. Standardní rorbuer sestává z dvou ložnic se společným sociálním zázemím, ale lze zajistit i rorbuery dvoulůžkové nebo naopak vícelůžkové.

Doprava

Doporučujeme přílet do severonorského města Bodø. Let z Prahy trvá 7 - 8 hodin včetně mezipřistání v Oslo. Samotná okružní jízda po souostroví Lofoty pak začíná plavbou trajektem do přístavu Moskenes. Po celou dobu zájezdu je k dispozici luxusní autobus. Zpáteční let bude zajištěn z Evenes (Narvik), který i s mezipřistáním v Oslo potrvá 5 -  6 hodin.

Poptávkový formulář

Norsko, Lofoty - incentivní zájezd

Kontaktní informace

+420 730 874 555

Neradi čekáte? Zavolejte nám!

Detaily k akci

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů

* - Toto pole je povinné