Arktická zima na polárním kruhu

Zima na Severu je pohádková. Psí spřežení, silné sněžné skútryrybolov na zamrzlém jezeřelaponské koty a jako bonbonek noc v kožešinách v ledovém hotelu. To jsou lákadla, která jinde na jednom místě nezažijete. Kromě návštěvy několika zajímavých míst, jakými jsou například města Inari, či Rovaniemi, které je správním sídlem nejsevernějšího (Laponského) distriktu Finska, jsou cílem naprosté většiny cestovatelů Laponskem jeho národní parky. Najdete zde některé z těch největších v celém Finsku a můžete se do nich ponořit na skutečně dlouhé pěší výlety, během kterých se můžete toulat skutečnou divočinou. Opravdovým skvostem je Národní park Syötte ležící cca 150 km pod polárním kruhem a je nejjižnější finskou oblastí s tzv. fjelly, což jsou nad okolní terény vystupující bezlesé útvary (hory). Přímo na vrcholu fjellu s nejvyšším ročním úhrnem sněhových srážek, ve výšce přes 400 m n. m., je vybudován hotel Iso Syötte.

Název Laponsko (laponsky Sápmi) označuje zemi obývanou kmeny Sámů, dříve nazývaných Laponci, dnes je však toto označení většinou považováno za hanlivé. Leží v severní Evropě a zahrnuje severní část Skandinávie (Norsko, Švédsko a Finsko) a poloostrova Kola v Rusku.

Převážná část Laponska leží na severu za polárním kruhem. Podnebí je subarktické s řídkou vegetací, s výjimkou hustě zalesněné jižní části. Na sever od polárního kruhu panuje během zimní sezony polární noc a během letní sezony naopak polární den, během kterého se vyskytuje jev zvaný půlnoční slunce. Sámové tradičně rozdělují rok na osm ročních období, namísto čtyř. Co je pro Sámy a celé Laponsko typické, je chov sobů. Tam, kde v jižnějších částech Finska u silnic narazíte na dopravní značky varující před losy, tak tam je v Laponsku varování před soby. Část z nich je volně žijících, ale velký podíl mají ti, kteří jsou chovaní na farmách.

 

Aktivity

Finská část Laponska kolem polárního kruhu je krajinou rozlehlých lesů a pochopitelně stovek jezer. 

Sněžný skútr

Řízení tohoto vozidla můžete zkusit leckde, ale málokde se můžete vydat na šedesátikilometrový i delší okruh panenskou zasněženou krajinou.

Rybaření na zamrzlém jezeře

Abyste mohli chytat ryby, musíte si nejprve vyvrtat svoji vlastní díru do ledu, pak se obrnit trpělivostí a čekat na úlovek.

Chůze na sněžnicích

I tato disciplína má zde svá specifika. Arktický sníh se totiž od toho, na který jsme zvyklí u nás, výrazně liší svojí strukturou, sněžnice jsou zde pro pohyb mimo upravené cesty naprosto nezbytné.

Psí spřežení

Vše, co musíte udělat, je poslechnout si pokyny související s řízením saní a pak už se můžete vydat na 15ti kilometrový okruh do divoké přírody jezer a lesů.

Nocleh v ledovém hotelu v Rovaniemi

Přespíte na sobích kůžích v pohodlném spacáku v budově, která je celá z ledu a sněhu. Před spaním si můžete dopřát koktejl, který vám nikdy nezteplá, neboť je servírovaný ve „sklenici“ z ledu.

Arktické muzeum a vesnice Santa Klause v Rovaniemi

Velice poučné muzeum a dost možná nejkýčovitější tematické zábavní centrum na světě.

Návštěva sobí farmy

Poslechněte si vyprávění zasloužilého místního farmáře, ochutnejte něco málo specialit z kuchyně jeho manželky a zkuste si na vlastní kůži krmení stáda sobů, závdavkem pak krátkou projížďku na saních tažených soby.

Ubytování

HOTELOVÝ RESORT ISO SYÖTE

V hotelu se nachází 30 pokojů s nádherným výhledem do okolní krajiny plné lesů a údolí. Kromě těchto čerstvě zrenovovaných pokojů můžete také bydlet ve dvacítce stylových roubených chat s vlastní saunou a krbem, případně využít dvě prostorné sauny a vnitřní bazén přímo v hotelové budově. Na přilehlou sjezdovku se můžete vydat přímo od hotelových dveří. Hotel je ideálním východiskem pro spoustu zimních aktivit – sněžnými skútry počínaje a běžkováním konče.

 

ARCTIC SNOW HOTEL ROVANIEMI

Uprostřed nedotčené přírody poblíž města Rovaniemi je každou zimu zbudován  originální hotel pouze ze sněhu a ledu. Veškeré sociální zázemí je k dispozici v přilehlé roubené budově (restaurace, toalety, sprchy, sauna, suvenýry), večeřet můžete také ve stylové laponské kotě. Hosté spí ve dvoulůžkových pokojích na postelích z ledu, vybavených sobími kůžemi, každý host dostane velice komfortní a do podobných podmínek konstruovaný spací pytel. Teplota v pokojích se pohybuje kolem -5°C.

Doprava Letecky

Doprava probíhá po trase Praha – Helsinky – Oulu

Lety jsou k dispozici denně a včetně přestupu trvají do 5 hodin. Při zpátečním letu lze zařadit do programu prohlídku Helsinek.

Zpátky letíme se stejným mezipřistáním s odletem z Rovaniemi.

Resort Iso Syöte nabízí zajímavé možnosti sportovních aktivit po celý rok, přesto ale doporučujeme návštěvu lokality v zimních měsících, kdy můžete naplno vychutnat krásu a specifika arktické zimy. Arctic Snow hotel otevírá zpravidla o Vánocích, proto jsou naším tipem leden, únor a březen.

Poptávkový formulář

Laponsko, Skandinávie - incentivní zájezd

Kontaktní informace

+420 730 874 555

Neradi čekáte? Zavolejte nám!

Detaily k akci

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů

* - Toto pole je povinné